فضای شهری
معماری

فضاهای شهری

Posted On اسفند ۵, ۱۳۹۵ at ۸:۵۴ ب.ظ by / No Comments

فضاهای شهری

از دو دیدگاه می توان به مسئله فضای شهری در ایران نگاه کرد : یکی کیفیت فضا در بحث موجود و بحث دیگر چگونگی طراحی این فضاها که ناشی از تفاوت های ماهیتی در فضاهای شهری در ایران و کشورهای مختلف است، به ویژه کشورهایی که برای ما مبدأ بودند! برای تهیه طرح های شهری یکی از معظلها در سال های گذشته بحث عدم توجه به زمینه، عدم زمینه گرایی که بهتر است از این دید به فضای شهری توجه شود و بیشتر فضاهای شهری ناشی از این مسئله است و فضای شهری اساسی ترین عنصر بوده است. ما زبان طراحی شهری نداریم برای فضای شهری!

حتما ببینید: مدل سه بعدی ماشین

فضای شهری

 

در ارتباط با فضاهای شهری : فضاهای شهری چیست؟

[purchase_link id=”438″ text=”خرید” style=”button” color=”blue”]

هر فضای باز یک فضای شهری محسوب می گردد؟

تعاریف مختلفی در مورد فضاهای شهری وجود دارد :ٱیا هر فضای عمومی یک فضای شهری است؟

راجرز در سال ۲۰۰۳ به این معتقد است که فضای عمومی جائی است که همه مردم به آن دسترسی دارند از نظر فیزیکی و بصری و فضائی برای فعالیت اجتماعی و تعاملات اجتماعی   می داند.

راسلز دیدگاه زیبایی شناختی فضای شهری رامصرفی می کند و معتقداست که فضای عمومی، فضای شهری است که معیار زیبائی شناسانه داشته است و زیبا باشد.

از دید تعاملات اجتماعی: پیاده راه ها یا میدان ها که مردم در آن فعالیت دارند، فضای شهری است.

تعاریف زیادی وجود دارد.

حتما ببینید: مدل سه بعدی انسان

-تعریف دکتر حبیبی : فضای شهری بستری است که روابط اجتماعی و حیات مدنی در آن جریان دارد و روابطی که بر مبنا واقعه ها و حادثه ها شکل می گیرد و حیات مدنی را به حیات واقعی تبدیل می کند و سبب می شود که محل انباشت خاطره ها شود.

-دکتر پاکزاد: فضاهای شهری را جایی می داند که شهروندان به صورت آگاهانه یا ناآگاهانه در این فضاها حرکت کند.

حتما ببینید: دانلود hdri

و مهمترین بحث در این رقابت ها بین شهرها جذب سرمایه گذاری ها است و فضای شهری باید ایجاد جذابیت برای جذب سرمایه ها می شود.

تعریف nich : برخوردهای از پیش تدوین نیافته که زیر مجموعه تعاملات اجتماعی است که در یک فضای شهری اتفاق می افتد. مثل فعالیت های هنری که در این مکان ها اتفاق می افتد و یا بنا به فرهنگ های مختلف یا حوزه ها و .. فردی تعریف می شود.

معماری پرتوک

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *